“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Ucuz Anaokulu Açmak Mümkün mü?

11 Kasım 2015 - 00:45

Ucuza Anaokulu Açmak Mümkün mü?

Günümüz şartlarını düşündüğümüzde anaokulu açmak cazip bir iş kolu haline gelmektedir. Hemen hemen her bölgede açılan anaokulu ve kreşler sayesinde insanlar çocuklarını bırakabilecekleri güvenli ortamları bulabiliyorlar. Her tarafta göze çarpan anaokulları sayesinde bir çok yatırımcının iştahı artıyor ve her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor anaokulları kervanına.

Tabi burada önemli olan konu bu işi nasıl yaptığınızdan ziyade nasıl yapacağınızdır. İlk önce bir anaokulu açmamız gerekecektir ama ….

 

Buraya kadar normal görünen tabloda iş maliyetlere gelince hemen hesaplı olmanın ilk kuralı bir kaç yerden fiyat alalım. En ucuzunu seçer ona göre hareket ederiz böylece daha ucuza bir anaokuluna sahip olabiliriz. Bu süper bir fikir. O zaman hemen işe koyulmak lazım. Başlıyoruz….

Şimdi geldik işin ilk haline önce bir yer bulmalıyız. Hemen bir kaç emlakçıya bakalım. Hatta ilk önce internette bir araştırma yapalım fiyatlar ne kadar. Sahibinden ya da emlakçıdan ilanlara bakıyoruz. Ama kafamız karışık. Hangisini seçeceğiz. Önemli olan küçük bir anaokulumuz olsun sonra nasıl olsa büyürüz ve daha büyük yerleri tutabiliriz. Güzel düşünce…

Evet yer konusunu da çözdüğümüze göre buranın anaokuluna benzemesi lazım. O zaman tadilata ihtiyacımız var. Anaokulu açmak için tadilat yapacağım hiç aklıma gelmezdi ( Gizli düşünce) Neyse yaptık bunu da yaparız. Önemli olan başlamak. Ne demişler başlamak bitirmenin yarısıdır. O zaman az kaldı. Tadilatlar için ne kadar fiyat çıkacak ki. Karşımıza gelen tabloyu incelediğimizde bak usta çok dedin biraz indirim yap diyebiliriz. Seninde bir hayrın olsun ne var sevaba girersin gibi muhabbetler içinde bulabiliriz kendimizi. Ya da biraz daha pragmatik yaklaşıp bak usta 3 yerden fiyat aldım sen dördüncüsün ve en yüksek fiyatı sen verdin. Ne yaptın sen yahu?

Bak sana kanım kaynadı gel bu işi sen yap ama iyi fiyat ver. Ustanın söyleyeceği belli. Vallahi malzeme belli işçilikte belli çok fazla birşey olmaz hatta mümkünse hiç olmasın. Biraz düşünce sonra tamam sen yap. Hadi hayırlı uğurlu olsun denir ve tadilat biter. Ama burada aklımızdaki maliyetin üzerine çıktık.

Şimdi gelelim malzemelere. İnternetten bakalım anaokulları için malzeme satanlara. Hatta bizim bir arkadaş vardı, anaokulunda çalışıyordu onunla görüşelim. Bize mutlaka yardımcı olur.

Görüşme yapılır ve ardından ucuza bulunan malzemelerin tamamı seçilir. Ya bu kadar tutar mı? Çok oldu fiyat bunu indirmemiz lazım. Nasıl yapsak bir kaç şeyi geri bırakalım onları sonra alabiliriz. Şimdi elimizdeki bütçeyi de çok zorlamayalım.

Buda bittiğine göre elimizde çok az bir bütçe kaldı. Onunla da ofis eşyalarını müdür odasını falan halledelim. Daha mutfak var . Bu işin içinden nasıl çıkacağım….

Anaokulu açmak için prosedürler ve diğer işler için de para lazım. Olsun biraz borç bulurum sonra öderim. Olmadı kredi çekerim.

Sonuç vallahi ben anaokulu açarken çok zorluk çektim. Ne şartlarda açtık burayı biliyor musun? cümleleri peşinden gelir. Karşımızdaki bilançoyu tahmin edin. Kurucu koltuğuna oturduğunuzda hesabı çıkardığınızda toplam bütçenizin 100,000 TL’nin altında olma olasılığı çok düşük.

Yukarıda bahsettiğimiz sadece bir anaokulunun kuruluş hikayesi… Ucuza anaokulu açmak mümkün mü sorusunun cevabıdır aslında, Ucuza anaokulu açmak yerine kaliteli bir anaokulu açmanın hesaplarını yapmak daha akıllıca olacaktır.

Benzer İçerikler
  • Anaokulu Devlet Destekleri
  • Anaokulu Devlet Destekleri  Anaokulu Devlet Destekleri Nelerdir. Anaokulu ve kreş açmak isteyenler devletin anaokulu ve kreşlere vermiş olduğu ...
  • Anaokulu Açmak Karlı mı?
  • Anaokulu Açmak Karlı mıdır? Yeni bir anaokulu açmak isteyen bir çok kimse için bu konu önem arzetmektedir. Bu soruyu soruyorsanız bu alanla ...