“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Devren Anaokulu Almak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

05 Mayıs 2015 - 16:55

Devren Anaokulu Almak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yeni bir anaokulu açmak isteyenler için alternatif yollardan biri de devren anaokulu alma fikridir. Devren anaokulu almak bir çok kişiye göre daha cazip hale gelmektedir. Hali hazırda bir işletmenin olması, prosedürlerle uğraşmamak, tadilatı ve diğer işlerden uzak olmak gibi bir çok neden devren anaokulu almak için yeterli sayılabilir.

Lakin daha önceleri bizimle çalışan ve bir anaokulu devralmak istiyorum diyen kimse bu konuda isteğine kavuşamadı. Edindiğimiz tecrübelere dayanarak yeni anaokulu ve kreş açmak isteyenlere tavsiye niteliğinde bu makalemizi yayına alıyoruz.

Devren anaokulu almak hangi koşullarda daha iyidir, hangi koşullarda daha zorludur bunlara bakalım.

Gidip baktığımız bir çok anaokulu ve kreşlerde bir devir sebebi mutlaka vardır. Lakin burası bize karanlıktır. Göremeyiz ve bilemeyiz. Anaokulu işletmesinin nasıl yapıldığı, çevredeki imajı, çalışanların tutumları, davranışları ve bir çok detay karşımıza çıkacaktır. Özellikle yeni açılacak anaokullarında yeri gördüğümüzde bir enerjinin olup olmadığına bakarız. Hali hazırda öyle yerler karşımıza çıkmaktadır ki bu yeri tutmak için can atarız. Bu da binanın fiziki koşullarından dolayıdır.

Bir devren anaokulu bulduk ne yapacağız.

İlk önce bulmuş olduğumuz anaokulu ya da kreşin kapasitesini, hangi kuruma bağlı olduğunu, çalışan sayısını, aylık giderleri, kirasının ne kadar olduğu, ne kadar zamandır bu işi yaptıklarını, mümkünse devretme nedenini ( bu konuda karşınızdaki kişi yeterince dürüst davranmayabilir dikkat) ve bunun gibi bir çok detayı çıkarabiliriz.

Devren anaokulu almak istediğiniz zaman yerleşim yerindeki ekonomik gelir durumunu da göz önüne almanız faydalı olacaktır. Aylık 400 TL öğrenci ücreti alan bir anaokulu kapasitesi kaç olursa olsun size para kazandırma noktasında ciddi sorunlar çıkarabilecektir. Ama ekonomik gelir düzeyi ve eğitim düzeyi yüksek olan yerlerde ise kalite algısının yüksek olması haliyle aylık alınan ücretlere yansıması sayesinde 30 kapasitelik bir anaokulu ve kreş bile sizin ciddi anlamda kar elde etmenizi sağlayabilir.

Devredilen anaokulunun ya da kreşin yeterliliği konusunda ön bilgiyi aldınız. Şimdi basit bir matematik hesabıyla aylık giderlerimizi, alınan aylık ücretlerle toplam gelirin ne olduğunu biliyoruz. Bu konuda yeterli olup olmayacağınızın kararını verecek olan sizler olacaksınız.

Devren anaokulu almak istediğinizde ve yeri gördüğünüzde kendinize şu soruyu sorun. Burayı aldığım gibi mi işleteceğim yoksa herşeyi yenileyecek miyim. Karar sizindir. Her halükarda kendi işletmenizi kuracak ve devir işlemlerini gerçekleştireceksiniz. Bizim tavsiyemiz bütün imajınızı değiştirmeniz yönündedir. Bunun size maliyetini de unutmamak gerek. Devir için ödeyeceğiniz ücret ve artı olarak yapacağınız harcamaları iyi hesaplamalısınız. Bazen öyle yerler karşımıza çıkar ki o zaman devren anaokulu fiyatı sizin yeni bir anaokulunu sıfırdan kurmanız anlamına gelebilir.

Bazen iş değişikliği nedeniyle devredilen anaokulları bulunabilir. Güzel amaçlarla başlar ama sonrasında işin zorlukları noktasında işten soğuma da gerçekleşebilir. Bu tarz büyük kapasiteli yerler sizler için kupon diye tabir edilen yerlerdir diyebiliriz. Ödediğiniz ücreti 6 ay içinde çıkarabilme durumunuz yüksek olacaktır.  Bu tarz yerlerde çok fazla harcama yapmanız da gerekmeyebilir.

Son olarak devren anaokulu alacaklar için faal öğrenci sayısınında önemine dikkat çekelim. Hali hazırda faal olan anaokulunda devam eden öğrencilerin durumunun ne olacağına dikkat etmelisiniz. Siz her ne kadar iyi niyetli olursanız olun herkes sizin gibi olmayabilir. Siz anaokulunu 40 öğrencili olarak alırsınız fakat bir ay sonra anaokulunuzda bir tane bile öğrenci bulamayabilirsiniz. Devredenin bu konuda sözlü ya da yazılı bir taahhütünü almanız gerekecektir. Fakat aileler ile bu durumu netleştirme şansına sahip değilsiniz. Öğrenci kayıpları yaşanabileceğini de göz önünde bulundurarak hareket etmek sağlıklı bir anaokuluna sahip olabileceğiniz anlamına gelecektir.

Dip not olarak belirtelim, devren alacağınız anaokulu ya da kreş için yönetmeliklere göz atmayı ihmal etmeyin. Yenilenen yönergelerin mağduru olabilirsiniz. Aldığınız yeri başka bir yere taşıyarak tüm süreci tekrardan yaşayabileceğinizi de düşünün. 

Devren anaokulu alırken bu tip durumlara dikkat etmediğiniz müddetçe yapacağınız yatırımın boşa gitme olasılığı da yüksek olacaktır.

Devren Anaokulu Almak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? yazımız umarız okuyan herkese faydalı olur.

Okul Danışmanlığı Hizmetleri

Benzer İçerikler
  • Anaokulu Devlet Destekleri
  • Anaokulu Devlet Destekleri  Anaokulu Devlet Destekleri Nelerdir. Anaokulu ve kreş açmak isteyenler devletin anaokulu ve kreşlere vermiş olduğu ...
  • Ucuz Anaokulu Açmak Mümkün mü?
  • Ucuza Anaokulu Açmak Mümkün mü? Günümüz şartlarını düşündüğümüzde anaokulu açmak cazip bir iş kolu haline gelmektedir. Hemen ...
  • Anaokulu Açmak Karlı mı?
  • Anaokulu Açmak Karlı mıdır? Yeni bir anaokulu açmak isteyen bir çok kimse için bu konu önem arzetmektedir. Bu soruyu soruyorsanız bu alanla ...