Anaokulu Açmak Karlı mı ?Anaokulu Danışmanlığı
“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açmak Karlı mı?

05 Mayıs 2015 - 13:31

Anaokulu Açmak Karlı mıdır?

Yeni bir anaokulu açmak isteyen bir çok kimse için bu konu önem arzetmektedir. Bu soruyu soruyorsanız bu alanla daha önce hiç bir bağlantınız olmamış demektir. Ama hemen belirtelim ki işletme tecrübesi olanların bu alanda daha başarılı olmaktadırlar. Sonuçta bir işletmenin sabit giderlerini tecrübe etmiş olmak büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkacaktır.

Anaokulu Açmak Karlı mı Sorusunun cevabını örnekleme yaparak vereceğiz. Kullanacağımız isim örnek amaçlıdır.

Ayşe Hanım Anaokulu açmak istemektedir. Bunun için kendince yer bulmuş ve kapasitesi 50 dir. Aynı durumda olan Fatma Hanım’da anaokulu açmak istemektedir. O da bir yer bulmuş ve oranın kapasitesi de 80 dir. Her ikisi de bir öğrenci bedeli olarak aylık 500 TL belirlemişlerdir.

Ayşe ve Fatma hanımların işletme giderleri birbirinden farklıdır. Ayşe hanımın bir aylık toplam gideri 22-25,000 TL arasındadır. Fatma hanımın anaokulu giderleri ise 25,000 – 30,000 TL arasındadır.

Burada hemen belirtelim ki akıl karışıklığı olmasın. Ayşe ve Fatma hanımlarınkapasitelerine göre ortalama giderleri normal şartlar da belirttiğimiz hususlardadır. Her ikisinin yerini de kira olarak kabul etmekteyiz. 

Şimdi karlılık durumlarına bakalım.  Ayşe hanım ve Fatma Hanımın anaokulları  tam kapasite ile çalışmaktadır.

Ayşe Hanımın aylık öğrenci aidatlarından gelen 25,000 TL’si var ve giderler karşılandıktan sonra çok cüzi bir miktar kalmaktadır.

Fatma Hanımın anaokulunun aylık öğrenci aidatlarından gelen 40,000 TL ve anaokulu giderleri karşılandıktan sonra kalan rakam 10,000 TL civarındadır.

Biz anaokulu gider rakamlarını maksimum seviyede tuttuğumuzda iki tablo arasında ciddi bir farkın olduğunu görmekteyiz.

Bu tabloya bakarak anaokulu açmak karlı mı değil mi buna siz karar vereceksiniz. Biz normal şartlarda bir anaokulunun giderlerini burada çok net olarak belirtmiş durumdayız. Fazlası var eksiği yok diyebiliriz.

Şimdi asıl konumuza dönecek olursak anaokulu açmak karlı bir işmidir. Cevap evet. karlı bir iştir. Bu yazıyı okuyan bir çok kimse itiraz edebilir. Biz bu kadar kar elde edemiyoruz diyebilir ve normaldir. Bundan sonraki tüm işletme detayları sizin elinizdedir. Bu karları yükseltmek sizin elinizdedir.

Lakin küçük kapasitede bir anaokulu açacağım diyenler için malesef aynı cevabı veremeyeceğiz. 50 Kapasiteli bir anaokulu açmak isteyen kim olursa olsun eğer lokasyonun ekonomik gelir düzeyi yüksek değilse malesef bu işten para kazanmak çok da mümkün görünmemektedir. Farklı işlemler yaparak bunu sağlayabilirsiniz ama kalıcı olmayacaktır. O nedenle 50 kapasiteye kadar para kazanma şansınızın olmadığını şimdiden söyleyebiliriz. Eğer böyle bir anaokulu açmak niyetindeyseniz ve ben bu işten para kazanacağım derseniz o zaman farklı konulara girmemiz gerekecektir. Bu da çok etik bir davranış olmayacaktır. Anaokulu gibi çok önemli bir işi yapıp çocuk eğitmek için öncelikle etik kurallar çerçevesinde davranmayı gerektirir.

Anaokulu Açmak Karlı mı sorusunun cevabı burada yatmaktadır. Aynı zamanda maliyetleri etkileyen bir çok unsur bulunmaktadır. Biz ideal olanı belirttik. Açacağınız anaokulu için bir fikir oluştursun ve yanlış yatırımlara yönelmeyin istiyoruz ki kaliteli eğitim kurumlarının sayısı çoğalabilsin. Her biri ciddi bir marka olabilsin.

Anaokulu açma noktasında bizimle iletişime geçerseniz size karlı bir anaokulunun tüm yollarını sunabiliriz.

Benzer İçerikler
  • Anaokulu Devlet Destekleri
  • Anaokulu Devlet Destekleri  Anaokulu Devlet Destekleri Nelerdir. Anaokulu ve kreş açmak isteyenler devletin anaokulu ve kreşlere vermiş ...
  • Ucuz Anaokulu Açmak Mümkün mü?
  • Ucuza Anaokulu Açmak Mümkün mü? Günümüz şartlarını düşündüğümüzde anaokulu açmak cazip bir iş kolu haline gelmektedir. Hemen ...