Anaokulu açma maliyeti ne kadardır.Anaokulu Danışmanlığı
“Sizin için düşünen, Okul Danışmanlığı Hizmetleri var...”

Anaokulu Açma Maliyeti Ne Kadar?

04 Nisan 2015 - 16:52

Anaokulu Açma Maliyeti Ne kadar tutar. Yeni bir anaokulu açmak isteyenlerin ilk sordukları soru budur. Tarafımıza gelen telefonlar ve yapmış olduğumuz yüzyüze görüşmelerdeki ilk soru budur. Bu iş bize ne kadara mal olur. Anaokulunun maliyeti bize ne olur.

İlk etapta bu soruya cevap vermek oldukta güçtür. Fakat imkansız değildir. Öncelikle bilmemiz gereken bazı hususlar vardır. Şimdi bunları inceleyerek bir anaokulunun maliyeti ne kadardır incelemiş olalım.

Öncelikle beklentilerimizi net olarak ortaya koyabilmemiz gerekmektedir. Bu sayede yapacağımız harcamaların neler olacağını da az çok belirleyebiliriz. Spesifik olarak özel bir anaokulu mu açacağız yoksa orta karar bir özel okul mu açacağız. Genellikle orta karar bir anaokulu açma fikrinde mütabık kalabiliyoruz.

Şimdi şartlara bakarak maliyetlerimizin nasıl etkileneceğini göreceğiz. Soru ve muhtemel cevapları anaokulu açmak isteyenler için bir araya getirdik.

Soru 1 : Anaokulu açmak için yerimiz var mı ?

1. Grup Cevap ( Hayır) Bu durumda beklentilerimize uygun metrekareye sahip anaokulu için yer bakmak zorundayız. Kiralama giderlerini hesaba ekleyelim 

2. Grup Cevap (Evet Bir Bina var) Bu şartlarda binanın fiziki yapısını görmemiz gerekecek. Yapılacak olan tadilatların neler olacağını tespit edip tadilat maliyetlerini çıkaracağız. 

3.Grup Cevap ( Evet Bir Arsam Var ) Bu en sevdiğimiz yöntem diyebilirim. Çünkü bütün planı oluşturma şansına sahibiz ve ortaya şimdiden mükemmel sonuçlar çıkacağını söyleyebiliriz. Bu şartlarda inşaat maliyetlerinin ne olacağını beklentilerimiz yanıtlayacak. Binanın yapı olarak büyüklüğüne bağlı olarak kapasite maksimum olacaktır. Bu tür yapılarda yerleşim yeri planının oluşturulması için mimarınızla mesai yapacağız. Herşey önceden planlacağı için prosedürler için gerekli şartlar önceden tamamlanmış olacak. 

Soru 2 : Bu iş için ne kadarlık bir bütçe ayırmayı düşünüyorsunuz?

1. Grup Cevap ( Bir miktar bütçem var üstünü kredi çekeceğim. Maksimum 80,000 TL gibi bir bütçeye kadar çıkabilirim)  40-80 kapasiteli bir yer için ideal ve temkinli bir yaklaşım diyebiliriz. Duruma göre hareket edebilme özgürlüğü bulunmaktadır. Zaten henüz yer net olmadığı için önceden borç altına girmek akıllıca değildir. İlk önce yerimizi bulacağız ama çok fazla büyük yerlere de bakalım. 

2. Grup Cevap (Bu iş için biraz araştırma yaptım maksimum 200,000 TL Bütçe ayırdım) Burada tüm çalışma görsellik üzerine olabilir. yerinizin büyüklüğüne göre aslında fazla bile bir bütçe var diyebiliriz. 

3.Grup Cevap ( Bu konuda Problemim Yok ama benim için avantajlı olan kısımları düşünüp teşvikten yararlanmak istiyorum) Teşvik şartları yerine getirildiği takdirde yaptığınız yatırımın %70 ini kredi olarak kullanıp, bağlı bulunduğunuz bölgeye göre en az %60 ı size geri döner. Toplam harcamanız gereken rakam sadece %30 luk kısım olacaktır.

Bu üç cevap içinde en karlı olanı muhakkak ki 3.grupta olanlardır. Çünkü hem mülk sahibi hemde teşvik avantajlarından yararlanarak belki de 2. grupta bulunanlar kadar harcama yaparak 2.grubun üzerinde bir kalitede anaokulu açacaktır diyebiliriz.

Soru 3 : Nasıl bir anaokulu açmak istiyoruz?

1. Grup Cevap ( Küçük bir kreş ile başlamak istiyorum) Bu şartlarda uygun yer bulunduğunda tüm masraflar minimum seviyede kalacaktır. Kısıtlı fiziksel koşullarla bir anaokulu tasarlayacağız.

2. Grup Cevap ( İyi şartlarda eğitim veren bir anaokulu açmak istiyorum. Anaokulu Franchise almayı da düşünüyorum. ) Yerleşim yerinin büyüklüğüne bağlı olarak maksimum kapasiteden ziyade alanı etkin kullanabilen farklı etkinliklerin yapılabileceği ortamları hazırlayarak kalite algısını yükseltmemiz gerekecek.

3.Grup Cevap ( Kaliteli bir anaokulu açmak istiyorum, belki bayilik bile verebilirim ilerleyen zamanlarda ) Zaten yeni bir bina yapacağımız için, tüm etkinlik alanlarını, sınıfları ve diğer odaları buna göre tasarlayacağız. Girişten itibaren amacına uygun tasarımlarımız olacak. Hiç bir detayı atlanmayacağı için daha cazip hale gelecek bir anaokulu kurulumu gerçekleştirilebilecektir.

Soru 4 : Tahmini olarak kaç öğrencili bir anaokuluna sahip olmak istiyorsunuz ? (Bu soru karşılaştırma yapılabilmesi için ortalama 100 Öğrenci baz alınarak cevaplanacaktır.)

1. Grup Cevap ( 100 öğrenciye hizmet verebilecek bir kreş olsun) Tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz ki bir öğrencinin maliyeti sizin için 1000 TL – 1500 TL arasında olacaktır. Bunlar birim maliyetlerdir. Ekonomik tarzda bir anaokulu kurulumu ile toplam maliyetiniz  100,000 TL 150,000 TL arasında bir bütçe ayırmanız yararınıza olacaktır. 

2. Grup Cevap ( 80-100 öğrenciye hizmet vermek istiyoruz) Yer sizin olduğu için bir avantajınız var. Kaliteli bir yer olsun istiyoruz ve bir öğrenci maliyeti sizin için 1000 TL ile 2000 TL olacaktır. Bu durumda toplam maliyetiniz kurulum için  100,000 TL ile 200,000 TL arasında olacaktır. 

3.Grup Cevap ( 100 öğrenciye hizmet verebilecek kapasitemiz olsun) Teşvik avantajlarıyla hareket edeceğimiz için birim maliyetimiz yüksek görünebilir. (1. ve 2 bölge değeri olan  1 milyon tl 3 ve üstü bölgeler için Beş yüz bin TL baz alınacaktır.) Toplam yatırımınız 1,000,000 TL minimum olacaktır. Birim maliyetiniz 10,000 TL olacaktır. Fakat tutarın %70 ini kredi olarak kullanırsanız cebinizden çıkacak rakam birim maliyeti 3000 TL diyebiliriz.

 

3 grubu da incelediğimizde ortaya çıkış amaçları ve iş yapma koşulları farklılık gösterecektir. Aslında burada belirttiğimiz husus 1.grup anaokulu ya da kreş açmak için yola çıkmış yeri kiralama yöntemini kullanacaklar için geçerlidir. 2. Grup ise kendi yerini kullanmak isteyenler içindir. Aslına bakarsak 1 ve 2.grupta bulunanlar arasındaki maliyetin birbirine yakın olduğunu görebiliriz. İdeal koşullarda kendi yeri olanın ekonomik bir tasarımla 1.grupta bulunan kişilerden daha da uygun şartlarda anaokulu ya da kreş açabileceğini söyleyebiliriz. 3. Gruptakiler ise tamamen işin profesyonellik kısmında yer almaktadırlar. Hem yeni oluşacak bir yerin fiziki koşullarının istenilen ölçütte olması hemde her şeyi ilk planda görmeleri neticesiyle 2.grupta bulunanlarla neredeyse aynı şartlarda ama daha iyi koşullarda anaokulu sahibi olabilmektedirler.

Anaokulu açma maliyeti, anaokulu açmak için bulduğunuz binaya, bağlı bulunduğunuz çevreye kapasiteye ve hizmet kalitenize göre değişkenlik gösterecektir.

Bu yazımızda anaokulu açmak isteyenlerin genel olarak yapısını sunduk. Sonuç olarak belirtmek isteriz ki, anaokulu maliyetlerinde etken olan unsurların başında lokasyon gelmektedir. Ekonomik düzeye göre aylık alacağınız öğrenci ücretlerini düşünerek hareket etmenizde yarar vardır. Anaokulu açmak için bizimle iletişime geçerek olası problemleri önceden görebilir, yatırımınızın sizin için karlı olabilmesi için farklı alternatifler geliştirebiliriz.

 

 

Benzer İçerikler
  • Anaokulu Devlet Destekleri
  • Anaokulu Devlet Destekleri  Anaokulu Devlet Destekleri Nelerdir. Anaokulu ve kreş açmak isteyenler devletin anaokulu ve kreşlere vermiş ...
  • Ucuz Anaokulu Açmak Mümkün mü?
  • Ucuza Anaokulu Açmak Mümkün mü? Günümüz şartlarını düşündüğümüzde anaokulu açmak cazip bir iş kolu haline gelmektedir. Hemen ...
  • Anaokulu Açmak Karlı mı?
  • Anaokulu Açmak Karlı mıdır? Yeni bir anaokulu açmak isteyen bir çok kimse için bu konu önem arzetmektedir. Bu soruyu soruyorsanız bu alanla ...